Δελτίο Τύπου για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων

Την Τετάρτη 18 Μαΐου, στο πλαίσιο του φετινού εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων, με θέμα «Η δύναμη των Μουσείων», όπως έχει ορισθεί από το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κεφαλληνίας και Ιθάκης, διοργανώνει σειρά ξεναγήσεων στην Αρχαιολογική Συλλογή Σάμης για το ευρύ κοινό, μαθητικές ομάδες και άτομα με προβλήματα όρασης. Οι συμμετέχοντες θα περιηγηθούν με την καθοδήγηση αρχαιολόγου στη μόνιμη έκθεση της Συλλογής και, εφόσον το επιθυμούν, θα έχουν τη δυνατότητα να βιώσουν την εμπειρία περιήγησης σε ρωμαϊκό λουτρό μέσω τεχνολογίας αιχμής (VR).

Οι περιηγήσεις ανά ομάδες θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022 μεταξύ 09.00-15.00 και θα έχουν ωριαία διάρκεια.

Για τη συμμετοχή στη δράση είναι απαραίτητη η δήλωση στο τηλέφωνο 26710 27546.

Λόγω των ειδικών συνθηκών η δράση θα πραγματοποιηθεί με τα ισχύοντα υγειονομικά μέτρα. Ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος, ενώ η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό και στην Αρχαιολογική Συλλογή Σταυρού Ιθάκης.